ISSN: 2657-800X
search
2023, t. 6, nr 1 (11), poz. 11
2023, vol. 6, No. 1 (11), item. 11
2023-06-30
wyświetleń: 476 |

Adam Redzikschool

Jak się Rafałowi Lemkinowi żyło się w Warszawie? Kilka nowych ustaleń na temat statusu autora pojęcia „genocyd”

 

Artykuł jest oparty na opracowaniu, które niemal trzy lata temu przygotowałem dla Instytutu Pileckiego celem publikacji w pracy zbiorowej poświęconej Lemkinowi. Wobec tego, że – mimo deklaracji szybkiego wydania opracowania w dwóch wersjach językowych – ciągle publikacja nie doszła do skutku, zasadnym staje się ogłoszenie chociaż kilku ustaleń, które poczyniłem przed kilku laty w innym miejscu – w „Głosie Prawa”.

Artykuł niniejszy dotyczy tylko jednego z wątków, którym poświęcone jest wspomniane studium złożone w Instytucie Pileckiego, czyli temu jak mieszkał i jakim statusem majątkowym legitymował się Rafał Lemkin w czasie, gdy mieszkał w Warszawie, czyli w latach 1927-1939.

Pojęcia kluczowe: Warszawa II RP; Rafał Lemkin; Boernerowo; adwokatura – II RP.
Co jakiś czas wśród osób piszących na temat Rafała Lemkina, a nawet wśród tych, którzy okazjonalnie zetknęli się z Lemkinem, jako twórcą terminu „genocyd” i głównym autorem konwencji o ludobójstwie, pojawia się pytanie, jak Rafał Lemkin żył w okresie warszawskim? Odpowiedź na to pytanie jest istotna, gdyż co rusz pojawiają się opinie, że był w Polsce w okresie międzywojennym prześladowany. Mit ten powtarzają wielcy biografowie jak John Cooper, czy też prawnicy i politycy, jak Samantha Power czy Michael Ignatieff[1].

Spójrzmy więc na Rafała Lemkina z perspektywy jego statusu materialnego.
[wkrótce całość]

 

[1] Słusznie wykazał ich niedorzeczność Ryszard Szawłowski (Rafał Lemkin. Biografia intelektualna, s. 133-134). Szkoda tylko, że jego praca nie jest wydana w języku angielskim.