2023, t. 6, nr 1 (11), poz. 1
2023, vol. 6, No. 1 (11), item. 1
2023-08-27
wyświetleń: 378 |
Przedmowa [nr 11]
Wchodzimy w setny rok tytułu „Głos Prawa”. Mamy nadzieję okoliczność tę uczcić wydarzeniem naukowym - ale to w połowie 2024 r., czyli dokładnie w setną rocznicę powstania "Głosu Prawa", ale też w 15 rocznicę powstania Instytutu Allerhanda.
Gdy w 2018 r. przystępowaliśmy do wydawania stałego czasopisma naukowego Instytutu Allerhanda byliśmy pełni obaw. Nie jest łatwo wszak budować, gdy dysponuje się przede wszystkim chęciami i wiedzą, zaś o finanse trzeba się postarać. Od początku założeniem naszym jest pena niezależność.
Po tym jak skompromitowano ideę ministerialnych list czasopism punktowanych nie braliśmy udziału w powszechnych wśród redakcji „zabiegach o punkty” w sposób mniej lub bardziej oficjalny. Nie tak powinno to wyglądać. Listy punktowanych czasopism są mało poważne w kontekście rozwoju nauki i realnej siły danego czasopisma. Ważniejsze jest dbanie o poziom czasopisma i jego pozycję w nauce a nie o to, czy decydent z administracji rządowej na podstawie nieprzejrzystych kryteriów „przyzna” czasopismu 20, 100 czy 200 punktów.
Zeszyt w znacznej części stanowią opracowania przedstawione podczas Kongresu Allerhanda FINREG 2022.
Zapraszamy też do lektury kolejnych artykułów z cyklu "Prawo cyborgów", "Panopticum" czy "Poczet jurystów i ekonomistów". W zeszycie zmeiścilismy aż dwa opracowania dotyczące twórcy pojęcia "genocyd" Rafała Lemkina - oba zawierają zupełnie nowe ustalenia źródłowe.
Zeszyt dedykujemy 90 rocznicy Kodeksu zobowiązań oraz Mikołajowi Kopernikowi.
[całość przedmowy wkrótce]